Jarosław Kaczyński jest naczelnikiem państwa od niespełna siedmiu miesięcy, ale koszty rządów PiS już są wymierne. Nasza gospodarka mogła stracić na nich grubo ponad 200 miliardów złotych. A to tylko początek.

Jarosław Kaczyński już staje się naszym "drogim przywódcą". Ale nie ze względu na miłość, jaką darzą go tłumy, lecz z powodu wpływu, jaki na gospodarkę wywiera realizacja programu PiS. Najbardziej widać to na warszawskiej giełdzie. Wartość jej głównego indeksu, czyli WIG, to 988 mld złotych (stan na 22 stycznia). Od 26 października (następnego dnia po wyborach) do 25 stycznia, czyli przez trzy miesiące, jego indeks stracił blisko 8 tysięcy punktów. To przekłada się na odpłynięcie z parkietu ponad 181 miliardów 750 miliomów złotych.

Fot. Zrzut ekranu z Google Finance

Dramat na giełdzie

Niewiele lepiej jest, jeśli za dzień zero przyjmiemy 12 listopada, kiedy nowy Sejm zainaugurował kadencję. Od tego czasu WIG zmniejszył się o nieco ponad 6 tysięcy punktów, a to oznacza stratę 138 miliardów 660 milionów złotych. Tak czy tak, to ogromna kwota.
Oczywiście to nie jest wyłącznie "wina Kaczyńskiego", bo giełda reaguje na to, co dzieje się na świecie. Ale niewątpliwie pomysły nowej władzy odbijają się na wycenie giełdowych spółek. Przede wszystkim tych, które zostaną dotknięte nowymi podatkami.

Impreza na kredyt...


Według agencji Moody's tylko w 2016 roku branża bankowa straci 4,4 miliarda złotych. Najmniej ma stracić były bank wicepremiera Morawieckiego, najwięcej polski Getin Noble. A wkrótce banki będą musiały zmierzyć się z kolejnymi stratami, tym razem wywołanymi ustawą frankową. Analitycy mBanku szacują je na ponad 30 miliardów złotych.

Prawo i Sprawiedliwość zwiększa też nasze zadłużenie, i tak już ogromne. I nie przejmuje się tym, że wcześniej krytykowało Platformę za nadmierne zadłużanie Polski. Dlatego jeszcze w 2015 roku rząd zwiększył deficyt budżetowy o 3,9 miliarda złotych, choć nie było ku temu powodów. Ale dzięki temu mógł zaksięgować ponad 6 miliardów złotych z aukcji LTE dopiero w 2016 roku. Jednak nawet pomimo tych księgowych sztuczek deficyt będzie rekordowo wysoki – ma wynieść niemal 55 miliardów złotych.

...coraz droższy kredyt

Na pewno więcej zapłacimy też za obsługę tego zadłużenia, co jest głównie pochodną obniżenia nam ratingu przez Standard & Poors. Na razie kolejne państwowe firmy wypowiadają firmie umowy (zrobiły to już PKO BP i PGNiG), ale przecież zagraniczni inwestorzy nadal mają dostęp do ratingów tej agencji. I to właśnie dla nich rekomendacja jest ważnym wskaźnikiem. Już teraz odbiło się to na cenach polskich obligacji.

Zanotowaliśmy rzeczywiście pewien „skoczek” w górę z niecałych 3% do 3,22%. Dużo to nie jest, ale jak się to pomnoży przez 34% i przez udział w polskich długu, no to już jest jakiś paro miliardowy wynik. Czytaj więcej
Wypowiedź dla Polskiego Radia z 18 stycznia 2016 roku

Licznik bije

Kiedy rząd będzie musiał wykupić obligacje, będzie można dokładnie oszacować koszta. A będą one duże, bo w 2014 roku aż 57 procent polskiego długu było w zagranicznych rękach, a ci inwestorzy przywiązują do ratingów większą wagę niż krajowi. Zresztą oprocentowanie obligacji 5-letnich wzrosło jeszcze przed niekorzystną dla nas oceną S&P – w październiku wynosiło 2,185 proc., a w styczniu już 2,382 proc.

W sumie więc dotychczasowe koszty rządów Jarosława Kaczyńskiego i jego ekipy można oszacować na około 200 miliardów złotych. To oczywiście tylko część. Rachunek zacznie szybko rosnąć kiedy w życie zaczną wchodzić kolejne ustawy autorstwa nowego rządu: wspomniana już frankowa, a przede wszystkim program 500+. Wtedy ta dwójka zacznie szybko zmieniać się na kolejne cyfry.
| Kamil Sikora |


#end.

18 komentarze:

 1. To tak jak za zarządzanie gospodarką biorą się politycy - dyletanci -fanatycy -frustraci.

  OdpowiedzUsuń
 2. To tak jak za zarządzanie gospodarką biorą się politycy - dyletanci -fanatycy -frustraci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zbyt mocna złotówka była przyczyną bardzo powolnego rozwoju i gospodarczego chaosu http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2003_a__2007_a.html

  http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2003_b__2007_b.html

  http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2003_c__2007_c.html

  http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2003_d__2007_d.html

  http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2003_e.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Było mnóstwo błędów i zaniedbań ale co dzieje się teraz woła o pomstę do nieba!!!!! Mam dość tej potwornej HIPOKRYZJI!!!!! MAM DOŚĆ TYCH PRZYKLEJONYCH UŚMIESZKÓW I OCZYWISTEGO MORDOWANIA TEGO KRAJU W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH. To Gówno trzeba odsunąć od zarządzania gospodarką i to jak najszybciej a tych najważniejszych pod Trybunał Stanu, pierdel dla świętojebliwych!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ważna jest gospodarka a nie giełda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Madrzej to juz nie mozna bylo.Trafiony-zatopiony.

   Usuń
  2. aaa... hahaha a ja myślałam że to jedno bez drugiego żyć nie może... I KTO BY SIĘ SPODZIEWAł taka NIESPODZIANKA

   Usuń
 6. http://zdzisiek.linuxpl.eu/notatki__2015_b.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Pisze Pan że odpłynęło z parkietu ponad 181 miliardów,
  mam pytanie do Pana, gdzie odpłynęły te pieniądze? co się z nimi stało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech sie Pan zapyta PIS-u.

   Usuń
  2. Poszły na 500+ i premie oraz pensje dla nowych "funkcjonariuszy społecznych" powołanych prze PiS...
   A przed wyborami krzyczeli,że to poprzednie rządy narobiły zadłużeń.Oni mieli to zmienić😞

   Usuń
  3. No to gdzie jest ten naród ,co go wybrał?Czy dalej go wspiera ,czy mówi "temu panu już dziękujemy"Ale terazto już chyba nie będzie takie proste????Prawda?

   Usuń
 8. Pełowski szmatławiec. Nie wart czytania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pisiorze o ilorazie inteligencji jak rozmiar twojego buta ... kaczyści zrobili sobie z Polski skansen bolszewizmu i efekty widać ... abedzie jeszcze gorzej ..

   Usuń
  2. Takie pytanie do tego co tak wyzywa: to co robi w Polsce PiS nijak sie ma do tego jak zrujnowalo Polske PO. Kilkadziesiat afer, wspolpraca z mafia (Komorowski-WSI-ProCivili-Pruszkow), zabojstwa na zlecenie (tzw. seryjny samobojca)... Zaden prokurator nie chce podniesc sprawy przeciwko Komorowskiemu, mimo ze Pan Sumlinski zlozyl doniesienie o popelnieniu przestepstwa uzupelnione o material dowodowy. PiS robi porzadek ale oczywiscie trzeba im patrzec na rece i przypominac, ze to oni sa dla nas a nie my dla nich. Sam nie glosowalem ani na jednych ani na drugich ale wole PiS niz PO.

   Usuń
 9. Rozumiem że poprzednie rządy mogły nieźle wk..ić Polaków, ale nie jest to powód do tolerowanie obecnego warcholstwa, arogancji i amtorszczyzny. Nazwijmy sprawy po imieniu zamieniliśmy rząd cwaniaków na idiotów.

  OdpowiedzUsuń
 10. wstyd tka manipulować danymi z giełdy!!

  OdpowiedzUsuń

 
Top