Instalację Magdaleny Abakanowicz w Wenecji włoska prasa przedstawia jako jedno z największych wydarzeń życia kulturalnego 2015 roku.Na weneckiej wysepce San Giorgio Maggiore (naprzeciwko placu św. Marka) do 2 sierpnia otwarta jest instalacja Magdaleny Abakanowicz "Crowd and Individual" ("Tłum i Jednostka"). W siedzibie fundacji Giorgio Ciniego zaprezentowano 110 słynnych figur wykonanych z juty.

Włoska prasa zwraca uwagę na to, że różne zbiory figur polskiej rzeźbiarki pod wspólnym tytułem "Tłum" można było wcześniej oglądać niemal na całym świecie. Podkreślają jednak, że po raz pierwszy ta wielka instalacja trafiła do Wenecji, co w prasie poświęconej sztuce przedstawiane jest jako jedno z największych wydarzeń życia kulturalnego w tym roku.

Postaci Abakanowicz nie pozostawią nikogo obojętnym jako poruszający zbiorowy portret całej epoki, jak i człowieka, pozbawionego oblicza i oszpeconego, zagubionego – dodają włoskie media.

Zauważa się, że to zarazem wielki powrót artystki nad lagunę 35 lat po tym, gdy w 1980 roku reprezentowała ona Polskę na weneckim Biennale Sztuki.

"Wystawa ta jest hołdem dla artystki, która symbolizuje i ukazuje eksperymenty w sztuce w ostatnich dekadach" – mówi kurator Luca Massimo Barbero.

| PAP, gazeta.pl, cini.it,culture.pL |
#end.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Top