“750PLN Okazja! iPhone 5 komplet sprzedam pilnie”, czyli kolejny atak fałszywych wiadomości na FacebookuPrzed weekendem na Facebooku zaczęły się masowo pojawiać posty z opisem o treści “Okazja”, kierujące do serwisu “ogloszenla.pl” (pisanego przez “L” nie “I”), imitującego serwis ogłoszeniowy tablica.pl. Informacje o tym przekręcie otrzymaliśmy od kilkudziesięciu czytelników — sytuacja wygląda zatem na poważną. Jak działa atak?

Atak co do zasady przypomina niedawno opisywany przez nas przekręt pt. “Tak się bawią 18 latni na domówkach”. Kliknięcie gdziekolwiek na docelowej stronie mogło “po chichu” sprawić, że polubiliśmy jakiegoś fanpage’a (czytelnicy donoszą, że jest nim m.in. Best Vines, Best Vines Poland). Z kolei samo przepisanie CAPTCHY na komunikacie z ciasteczkami, widocznym zaraz na wejściu sprawia, że sami rozsyłamy linka do tej strony dalej, bo dodaje się on do naszej facebookowej ściany.

Kliknięcie w link z ogłoszenia spowoduje, że na ekranie pojawi się strona z komunikatem CAPTCHA. Przepisanie podanego tam słowa i zaakceptowanie go, to nic innego jak dodanie na profil Facebooka wiadomości z opisem OKAZJA. To jednak nie jest najgroźniejsze co może nas spotkać.

Dopiero teraz możemy zostać przekierowani na ogloszenla.pl. I w tym cały problem. Chociaż z nazwy jest to serwis ogłoszeniowy, w rzeczywistości to strona wyłudzająca numery telefonów. Na podany przez nas numer, będziemy otrzymywać kilka razy w tygodniu płatne sms-y.

| niebezpiecznik.pl |
#end.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Top