Kantor internetowy Cinkciarz.pl otwiera biuro w finansowym City w Londynie. W stolicy Wielkiej Brytanii dokonuje się obecnie 30 proc. światowego obrotu walutowego. Jeśli inwestycja przyniesie oczekiwany zwrot, można oczekiwać ekspansji firmy na innych europejskich rynkach.

Otwieramy nowe biuro w samym centrum finansowego City w Londynie. Jesteśmy na etapie operacyjnym, mamy już konkretne miejsce, organizujemy sprzęt. Chcemy, żeby w tej diasporze angielsko-irlandzkiej nasza obecność była bardzo mocna – mówi Piotr Kiciński, członek zarządu Domu Maklerskiego Cinkciarz.pl.

Kierunki i rozmiar kolejnych inwestycji firmy zależą od nadwyżek finansowych wygenerowanych dzięki obecności w Londynie.

– Przyglądamy się kilku miejscom, gdzie istnieje dość duża diaspora biznesowa lub polska – wyjaśnia Kiciński. – Jeżeli chcemy wejść na rynek, musimy myśleć o co najmniej kilkuset milionach złotych obrotów rocznie. Cinkciarz.pl nie chce być firmą, która obsługuje tylko Polskę. Nasi klienci są wszędzie, choć w większości są nimi Polacy.

Przelewy walutowe i – być może – giełda

Kantor planuje także wprowadzenie przelewów międzynarodowych z przewalutowaniem. Dzięki temu np. Polak pracujący w Wielkiej Brytanii mógłby przelać zarobione funty rodzinie mieszkającej w Polsce, a pieniądze zostałyby przez kantor zamienione na złote.

– Diaspora polska jest druga na świecie pod względem wykorzystania przelewów międzynarodowych – zauważa Kiciński. – Jest to związane z naszą silną obecnościach w Irlandii, Anglii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i w innych krajach. Obecnie oferujemy jedynie prostą wymianę walut bez możliwości przelewania, ale chcemy to zmienić. Nie jest to jednak możliwe od razu, konieczne są rozwiązania prawne i technologiczne.

Cinkciarz.pl w dalszej perspektywie nie wyklucza także debiutu giełdowego. Kiciński zaznacza, że na razie działalność jest dochodowa i nie ma potrzeby pozyskiwania kapitału z zewnątrz, jednak w miarę kolejnych inwestycji taka potrzeba może się pojawić. Wówczas wejście na giełdę będzie brane pod uwagę.

Cinkciarz.pl jest pierwszym w Polsce kantorem internetowym. W początkowej fazie działalności usługi internetowe były dostępne dla klientów kantorów stacjonarnych, ale od 2010 r. nie jest to już wymagane, a swoje rachunki w kantorze mogą otworzyć klienci 28 banków. Na początku października firma wprowadziła możliwość zakupu 11 nowych walut – m.in. juana chińskiego, dolara hongkońskiego, dolara nowozelandzkiego czy lita litewskiego. Obecnie kantor umożliwia wymianę 26 walut.

| Newseria |
#end.
 
Top