Nigeryjski rząd uhonorował Jana Kulczyka prestiżowym tytułem „Przyjaciela Nigerii”. W ten sposób postanowił docenić wkład najbogatszego Polaka w rozwój gospodarczy największego afrykańskiego kraju, promocję oraz budowanie relacji biznesowych pomiędzy Nigerią a Polską. Jan Kulczyk jest pierwszym przedsiębiorcą na świecie, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Najbogatszy Polak odebrał nagrodę z rąk ambasadora Republiki Federalnej Nigerii w Polsce, dr Samuela Wodi Jimba, 1 października – podczas uroczystości obchodów 53. rocznicy uzyskania niepodległości przez Nigerię.

– To jest bardzo miły gest potwierdzający, że nie tylko ja czuję się w Nigerii bardzo dobrze, ale również moi gospodarze lubią moją obecność w tym kraju – komentuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jan Kulczyk.

Tytuł „Przyjaciel Nigerii” został ustanowiony w tym roku przez nigeryjski rząd dla uświetnienia obchodów Święta Niepodległości. Od tej pory nagroda będzie przyznawana co roku, ludziom, którzy w wyjątkowy sposób przyczynili się do promocji wielopłaszczyznowej współpracy oraz stosunków bilateralnych z Republiką Federalną Nigerii.

– Nasz rząd zdecydował uhonorować Jana Kulczyka mianem przyjaciela Nigerii, ponieważ za przyjaciela uważamy kogoś, kto przychodzi do twojego domu, inwestuje pieniądze w twój dom, daje twoim dzieciom pracę i gwarantuje, że gospodarka prosperuje – mówi Samuel Wodi Jimba, ambasador Nigerii.

Podkreśla, że nigeryjski rząd docenia i wspiera inwestycje najbogatszego Polaka w sektorze wydobywczym, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy, a korzyści czerpią też lokalne firmy i społeczności.

– Jan Kulczyk nie boi się wyzwań i to jest fantastyczne. Od teraz jest oficjalnie Przyjacielem Nigerii, ma od nas zielone światło dla dalszych inwestycji – podkreślił ambasador.

Kierunek Afryka

Jan Kulczyk podkreśla, że wybór Nigerii jako miejsca inwestycji nie jest przypadkowe. Ten kraj ma szczególne znaczenie zarówno dla rozwoju Afryki, jak i całego świata.

– Od lat powtarzam, że współpraca gospodarcza z Afryką to jest przyszłość dla Europy i dla świata. A Nigeria, która ma 200 milionów ludzi, to kraj od którego zależeć będzie, jak szybko cała Afryka będzie się rozwijała – dodaje Kulczyk.

Jak zapewnia biznesmen, powodzenie w interesach zależy przede wszystkim od relacji między ludźmi.

– Żeby były sukcesy w biznesie musi być miłość, pasja, fascynacja, ale też zrozumienie i przyjaźń. Poważny biznes zawsze się dzieje między ludźmi – tłumaczy Kulczyk. – Jeżeli ja nie mam w danym miejscu zaufanych partnerów, zaufanych przyjaciół – to tam nie inwestuję.

Najbogatszy Polak myśli już o innych niż przemysł wydobywczy kierunkach inwestycji w Nigerii. Na razie nie ujawnia jednak szczegółów planowanych przedsięwzięć.

– Przygotowujemy jeszcze dwa potężne projekty. Nie mogę niestety zdradzić w tej chwili szczegółów. Mam taką cechę, że mówię o faktach, a nie o marzeniach – mówi przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments.

Spółka Kulczyk Investmets jest największym polskim inwestorem w Afryce. Obecnie prowadzi tam dwadzieścia projektów poszukiwawczo-wydobywczych. Na bazie kilkuletnich doświadczeń związanych z inwestycjami na tym kontynencie Jan Kulczyk zainicjował międzynarodową dyskusję na temat możliwości inwestycyjnych, szans i wyzwań gospodarczych, które stoją przed Afryką i Europą. Jest również jednym z pierwszych globalnych biznesmenów, który wskazał Afrykę jako kierunek ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i zwrócił uwagę na ich przewagi konkurencyjne. Założony przez Jana Kulczyka thinktank CEED Institute wydał raport poświęcony najważniejszym trendom gospodarczym, politycznym i społecznym Afryki Subsaharyjskiej,

| Newseria |
#end.
 
Top