Od przyszłego roku za wódkę i papierosy zapłacimy więcej. Minister finansów, Jacek Rostowski zapowiedział wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol spirytusowy aż o 15 proc.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że projekt ustawy budżetowej na przyszły rok przewiduje podniesienie akcyzy od alkoholi spirytusowych o 15 proc.

Podjęliśmy decyzję o urealnieniu akcyzy od alkoholi spirytusowych - o te 15 proc., które wynosiła inflacja od czasu ostatniej podwyżki w 2009 roku - podkreślił szef resortu finansów.

Jak mówił, realna akcyza będzie taka sama, jak w 2009 roku. Myślę, że jest to racjonalna decyzja, choć nie dla wszystkich, także dla mnie niekoniecznie przyjemna - dodał szef resortu finansów.

Zgodnie ze zobowiązaniami wobec UE wzrośnie także akcyza na wyroby tytoniowe - poinformował wicepremier Jacek Rostowski. Polska ma w 2017 roku osiągnąć unijny poziom tego podatku.

Rostowski powiedział, że jego osobistym zdaniem, walka z paleniem tytoniu jest bardzo ważna i będzie się cieszył, jeśli mniej ludzi będzie paliło na skutek podwyżek akcyzy. Nawet jakby miało to skutkować mniejszymi dochodami budżetu - dodał szef resortu finansów.

Zdaniem Premiera podwyżka akcyzy to przychód mało szkodliwy społecznie, ale zapewne dla niektórych nieprzyjemny. Przyznał też, że ma nadzieję, że wzrost cen wpłynie na strukturę spożycia alkoholu w Polsce. Takie same wytłumaczenie podają rządzący w sprawie podwyżek artykułów tytoniowych. Akcyza na papierosy również wzrośnie, bo takie są nasze zobowiązania wobec UE.  /PAP/ #end.

 
Top