Po wielu latach jest wreszcie pierwszy polski - nowoczesny - czołg XXI wieku. Zagraniczni eksperci są zaskoczeni.


Nikt chyba nie ma wątpliwości, że nie jesteśmy potęgą, jeśli chodzi o konstruowanie aut. Jeśli jednak wziąć pod uwagę maszyny militarne, trzeba przyznać, że wychodzi nam to całkiem nieźle.

Dowodem może być chociażby koncept Wozu Wsparcia Bezpośredniego (tak brzmi fachowa nazwa tego pojazdu) o nazwie kodowej PL-01, będący projektem Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach. Został on zaprezentowanym podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Pojazd mierzy 7 metrów długości i 3,8 metra szerokości. Masa PL-01 Concept to 30 ton, ale w wypadku zastosowania zabezpieczeń przeciwminowych i dodatkowych paneli pancerza wzrośnie do 35 ton. Podwozie zaopatrzone w aktywne tłumienie i hydrokinetyczną przekładnie z płynnym mechanizmem skrętu posiada prześwit maksymalny 480mm. Napęd stanowi silnik diesla o mocy 700kw. Taki układ napędu ma zapewniać prędkość 70 km/h na drodze i do 50km/h w terenie. Zasięg minimalny to 500 km po drogach utwardzonych i nie mniej niż 250 km w najtrudniejszym terenie.

Opancerzenie stanowić będzie wielowartswowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa. Ma to zapewniać pojazdowi ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5+ w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom obowiązuje Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b.


Podstawowe uzbrojenie może stanowić działo kalibru 105mm lub 120mm, zgodne ze standardami NATO. Umieszczone w bezzałogowej wieży i wyposażone w automat ładowniczy, ma operować z szybkostrzelnością ponad 6 strzałów na minutę. Łączna jednostka ogniowa to 45 pocisków, z czego 16 sztuk gotowych do strzału w automacie ładowniczym wewnątrz wieży. Reszta będzie przewożona w kadłubie. Z działem sprzężono polski karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62mm z zapasem 1000 pocisków.

Dodatkowe uzbrojenie będzie zainstalowane w zdalnie sterowanym module ZSMU i obecnie przewidywane opcje to karabin maszynowy WKM-B kalibru 12,7mm z zapasem 750 pocisków, lub granatnik automatyczny GA kalibru 40mm z 400 pociskami. Prócz tego, pojazd będzie posiada aktywny system obrony, niszczący nadlatujące pociski, oraz wbudowane w wieżę wyrzutnie granatów dymnych. Amunicja do nich będzie przewożona w kadłubie.

Uzbrojenie będzie stabilizowane elektronicznie. Systemy obserwacyjne i celownicze obejmują kamery dzienne i termowizory 3 generacji, oraz dalmierze laserowe. System dookolnej obserwacji obejmuje kamery dzienno-nocne. Dane będą zobrazowane na wielofunkcyjnych ekranach z możliwością transmisji w czasie rzeczywistym.

Czy PL-01 trafi do produkcji? Niewykluczone, że tak. Na to trzeba jednak poczekać. Przy założeniu, że OBRUM otrzyma dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w pełni funkcjonalny prototyp powstanie w 2016 r. Jeśli wszystko się powiedzie, produkcja rozpocznie się 2 lata później. Wówczas może on zasilić zarówno polską armię, jak i armie krajów NATO. Czołg może otrzymać oficjalną nazwę „Gepard”
  | Defence24.pl | #end.

 
Top