Po wielu latach jest wreszcie pierwszy polski - nowoczesny - czołg XXI wieku. Zagraniczni eksperci są zaskoczeni.
Dowodem może być chociażby koncept Wozu Wsparcia Bezpośredniego (tak brzmi fachowa nazwa tego pojazdu) o nazwie kodowej PL-01, będący projektem Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach. Został on zaprezentowanym podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Pojazd mierzy 7 metrów długości i 3,8 metra szerokości. Masa PL-01 Concept to 30 ton, ale w wypadku zastosowania zabezpieczeń przeciwminowych i dodatkowych paneli pancerza wzrośnie do 35 ton. Podwozie zaopatrzone w aktywne tłumienie i hydrokinetyczną przekładnie z płynnym mechanizmem skrętu posiada prześwit maksymalny 480mm. Napęd stanowi silnik diesla o mocy 700kw. Taki układ napędu ma zapewniać prędkość 70 km/h na drodze i do 50km/h w terenie. Zasięg minimalny to 500 km po drogach utwardzonych i nie mniej niż 250 km w najtrudniejszym terenie.
Opancerzenie stanowić będzie wielowartswowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa. Ma to zapewniać pojazdowi ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5+ w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom obowiązuje Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b.
Podstawowe uzbrojenie może stanowić działo kalibru 105mm lub 120mm, zgodne ze standardami NATO. Umieszczone w bezzałogowej wieży i wyposażone w automat ładowniczy, ma operować z szybkostrzelnością ponad 6 strzałów na minutę. Łączna jednostka ogniowa to 45 pocisków, z czego 16 sztuk gotowych do strzału w automacie ładowniczym wewnątrz wieży. Reszta będzie przewożona w kadłubie. Z działem sprzężono polski karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62mm z zapasem 1000 pocisków.
Dodatkowe uzbrojenie będzie zainstalowane w zdalnie sterowanym module ZSMU i obecnie przewidywane opcje to karabin maszynowy WKM-B kalibru 12,7mm z zapasem 750 pocisków, lub granatnik automatyczny GA kalibru 40mm z 400 pociskami. Prócz tego, pojazd będzie posiada aktywny system obrony, niszczący nadlatujące pociski, oraz wbudowane w wieżę wyrzutnie granatów dymnych. Amunicja do nich będzie przewożona w kadłubie.
Uzbrojenie będzie stabilizowane elektronicznie. Systemy obserwacyjne i celownicze obejmują kamery dzienne i termowizory 3 generacji, oraz dalmierze laserowe. System dookolnej obserwacji obejmuje kamery dzienno-nocne. Dane będą zobrazowane na wielofunkcyjnych ekranach z możliwością transmisji w czasie rzeczywistym.
Czy PL-01 trafi do produkcji? Niewykluczone, że tak. Na to trzeba jednak poczekać. Przy założeniu, że OBRUM otrzyma dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w pełni funkcjonalny prototyp powstanie w 2016 r. Jeśli wszystko się powiedzie, produkcja rozpocznie się 2 lata później. Wówczas może on zasilić zarówno polską armię, jak i armie krajów NATO. Czołg może otrzymać oficjalną nazwę „Gepard”

| Defence24.pl | #end.