Prawie 3 mln hektarów gruntów rolnych na Ukrainie trafi w ręce Chińczyków, donosi Factweek w oparciu o źródła w Hong Kongu i Na Ukrainie. To prawie 5% obszaru Ukrainy


Na mocy umowy między „Xinjiang Production and Construction Corps“ (XPCC) i ukraińską spółką rolną „KSG Agro“, całe zebrane zboże oraz wyhodowane świnie będą sprzedawane dla dwóch chińskich spółek. Na początek zagospodarowane zostanie 100 tys. hektarów, a następnie reszta 3 mln hektarów.

W ubiegłym roku Ukraina unieważniła ustawę zabraniającą sprzedaż ziemi dla obcokrajowców. Po zawarciu umowy Chiński Bank Eksportu i Importu udzielił Ukrainie pożyczki w wysokości3 mld dolarów (około 7,6 mld litów).

W zamian Ukraina otrzyma nasiona, zbuduje zakład do produkcji nawozów oraz zakład produkujący substancje chroniące ziarno. XPCC również zobowiązała się pomóc Ukrainie w budowie autostrady na Krymie oraz mostu na półwyspie Kerczeńskim.

Część krytykuje transakcję, którą porównuje z kolonializmem. Podobną praktykę stosują inne bogate państwa. Arabia Saudyjska, Południowa Korea, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, USA i inne państwa wykupują ziemię w innych państwach, aby zapewnić swoim obywatelom wyżywienie.

W związku z malejącą powierzchnią użytków rolnych oraz zwiększającą się populacją, Chiny są najbardziej agresywnym nabywcą użytków rolnych. Chińczycy konsumują piątą część produkowanego pokarmu na świecie, a ich użytki rolne stanowią tylko 9 proc. uprawianej ziemi na świecie. Od 2007 roku Chiny już kupiły ziemie w Południowej Ameryce, Południowo – Wschodniej Azji i w Afryce.

Chiny planują pozyskać tyle ziemi, by osiągnąć niezależność w produkcji żywności na poziomie 95 proc.

| Factweek / Reuters/Alessandro Bianchi |
#end.
 
Top