Od listopada w Polsce obowiązywać zacznie znowelizowany Kodeks Drogowy. Zmiany wymusiła Unia Europejska. Kierowcy nie unikną już płacenia mandatów za wykroczenia popełnione za granicą


7listopada w Polsce obowiązywać zacznie znowelizowany Kodeks Drogowy - zmiany w ustawodawstwie wymusiła na nas Unia Europejska. Urzędnicy z Brukseli zobowiązali państwa członkowskie do utworzenia punktów kontaktowych odpowiedzialnych za wymianę danych właścicieli pojazdów przyłapanych na przekroczeniu prędkości przez fotoradary. Jest się czego obawiać, bowiem wymiana ta odbywać się będzie na zasadzie wzajemności, a ściganiem piratów zajmą się policje właściwe dla kraju, w którym dokonano wykroczenia.

W praktyce oznacza to, że jeśli zdjęcie zrobi nam niemiecki fotoradar, po tym, jak strona polska przekaże dane właściciela auta, na jego adres przyjdzie pismo wystosowane przez niemiecką policję. Wówczas nie będzie już mogło być mowy o żadnej pobłażliwości. Nowe unijne prawo zakłada bowiem, że jeśli właściciel auta nie wskaże jego kierowcy, sam zobligowany będzie do zapłacenia mandatu. Co więcej, jeśli będziemy zwlekać z jego uregulowaniem sprawą, automatycznie, zajmie się polski komornik.

Nowe przepisy mogą się okazać dla Polaków niezwykle dokuczliwe. Na tle innych krajów Unii Europejskiej maksymalna kwota mandatu w Polsce wydaje się bowiem śmiesznie mała. Dość przypomnieć, że np. we Francji możemy otrzymać mandat w wysokości 1500 euro, a na Łotwie - nawet 2500 euro, czyli - bagatela - 10 tys. zł!Rodzima podwyżka

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na prośbę Komendy Głównej Policji rozważa możliwości zaostrzenia przepisów, w tym podwyżkę mandatów nawet do 2 tys. zł.

- Chodzi bardziej o mandaty wystawiane za szczególnie rażące naruszenia zasad ruchu drogowego. Chodzi o to, by móc podnieść kwotę bazową i wymierzać jeszcze większe mandaty" - mówił wiceszef MSW Marcin Jabłoński podczas obchodzonego w maju Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W Polsce maksymalna wysokość mandatu za jedno wykroczenie to 500 zł (a w przypadku tzw. zbiegu wykroczeń – maksymalnie 1 tys. zł). Policjanci uważają, że to zbyt niska kara, nieadekwatna zwłaszcza za czyny szczególnie niebezpieczne. Kwota ta nie zmieniła się od 1995 r., podczas gdy średnia płaca wzrosła w tym czasie prawie pięć razy.
 | Interia/PolskaTheTimes/Motor | #end.

 
Top