Wolta Ziemkiewicza: „Kaczyński jest prawicowcem z przypadku. Jest z tego samego salonu co Michnik”. A narodowcy całkiem do rzeczy...

Publicysta „Do Rzeczy”, który pojawił się na niedawnym kongresie Ruchu Narodowego i zabrał głos w obradach, oceniła Jarosława Kaczyńskiego jako człowieka
"z tego samego salonu co Bronisław Geremek czy Adam Michnik. Kaczyńskiego wypchnięto jednak, gdyż ośmielił się mieć rację i trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. Miał nieszczęście być zbyt nisko w hierarchii towarzyskiej, by śmieć mieć rację. Nie pamiętamy już o tym, ale Kaczyński został prawicowcem z przypadku. PiS jest zresztą strukturą wodzowską, a nie ruchem społecznym. Co sądzimy o wodzu, to inna sprawa. "

Z kolei RN:

Ruch Narodowy jest z nieco innej bajki. PiS jest jednak dzieckiem III RP. Zbuntowanym, ale jednak. Nie jest przypadkiem, że założył je człowiek obecny przy okrągłym stole, co narodowcy mocno wypominają Kaczyńskiemu. Był nawet w Magdalence – mówi Ziemkiewicz.

Publicysta zaznacza, że początkowo z „pewną obawą” zbliżał się do środowiska, które skrzyknęło się na kongresie Ruchu Narodowego. Rozterki, które miał w 2010 r., kiedy na zaproszenie Roberta Winnickiego (obecnie lidera RN) znalazł się w komitecie honorowym Marszu Niepodległości nie trwały jednak długo.

To był moment, w którym oni czyścili akurat środowisko z różnych naleciałości subkulturowych. Skinheadów czy ludzi, którzy myśleli, że polska tradycja narodowa ma cokolwiek wspólnego z tradycją stadionowego rasizmu w stylu "Blood and Honor". I na początku nie wiedziałem, czy im się to uda. Dość szybko przekonałem się, że jest to jednak dość poważna próba reaktywowania idei narodowej – tłumaczy Ziemkiewicz.
/Przeczytane w: wpolityce.pl/ #end.

 
Top