Wbrew zapowiedziom prezydenta Dudy, Barack Obama jednak poruszył temat Trybunału KonstytucyjnegoW piątek po godz. 13.30, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Spotkanie odbyło się na Stadionie PGE Narodowym.

- Wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Barack Obama poruszył Temat Trybunału Konstytucyjnego na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem.

- Jako przyjaciele namawiamy do wspierania instytucji demokratycznych - mówił Obama.

- Wyraziłem prezydentowi Dudzie nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy Polską suwerenność i zdaję sobie sprawę z tego, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tę sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce - powiedział Obama.

- To właśnie sprawia, że jesteśmy demokracjami, nie tylko słowa zapisane w konstytucji czy głosowanie w wyborach, ale także instytucje, od których zależymy każdego dnia - powiedział Obama.

- Praworządność, niezależna władza sądownicza i wolna prasa - to są wartości, na których Stanom Zjednoczonym bardzo zależy. To są wartości, które leżą u sedna naszego sojuszu. Leżą także u sedna traktatu północnoatlantyckiego. Praworządność i demokracja - były to wartości, które świętowaliśmy dwa lata temu na Placu Zamkowym - mówił prezydent USA, odnosząc się do swojej poprzedniej wizyty w Polsce.

Tego samego dnia, w wieczornym wydaniu Wiadomości TVP przemówienie prezydenta Baracka Obamy zostało ocenzurowane. Usunięto z niego wszystkie wzmianki o Trybunale Konstytucyjnym

| Newseria |
#end.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Top