Trip Advisor opublikował swój najnowszy TripIndex Cities - indeks miast uszeregowanych pod względem kosztów pobytu turystów. Warszawa jednym z najtańszych w Europie!

 


Zestawienie przygotował największy portal turystyczny na świecie Trip Advisor. Za najdroższe miasto świata uznano stolicę Norwegii, Oslo. Turysta z chudym portfelem tu nie poszaleje. Odwiedzając Oslo trzeba bowiem przygotować się na wyjątkowo słone wydatki, gdyż jednodniowy pobyt będzie kosztować go średnio aż 561,26 dolarów. Za tyle, można spędzić aż 3,5 dnia w najtańszym z kolei mieście w zestawieniu TripAdvisor 2013. Niewiele tańsze są Zurich, Sztokholm i Paryż.

Pierwsza dziesiątka lista jest zdominowana przez europejskie miasta aczkolwiek znalazły się w niej również Nowy York, Sydney, Cancun i Punta Cana. Noc w Sydney będzie kosztować turystę, średnio 445,64 dolarów. TripAdvisor obliczył koszty pobytu pary turystów, która spędzi w danym mieście noc dwuosobowym pokoju w czterogwiazdkowym hotelu, zje dwudaniową kolację z butelką wina, wypije po koktajlu i przejedzie taksówką na dystansie 6,5 km. (lotnisko-hotel-lotnisko). Na przeciwległym krańcu rankingu znalazły się najtańsze miasta. Sofia, Warszawa i Budapeszt, to najbardziej atrakcyjne kosztowo miasta Europy.


Wakacje w Europie najdroższe

Europa jako kontynent jest najbardziej kosztownym miejscem do spędzania wakacji. Co jednak ciekawe, właśnie w Europie znajdują się miasta, które dla turystów są najatrakcyjniejsze kosztowo. Rekordzistą jest Sofia uznana za najtańsze miasto rankingu. Para turystów wyda nim za jednodniowy pobyt z wyżywieniem raptem 153,21 dolarów. Niewiele drożej jest w południowo-wschodniej Azji. Hanoi, Bangkok i Kuala Lumpur zajęły odpowiednio 2., 6. i 7. miejsce od końca czyli są jednymi z najtańszych miast świata. Raport wyraźnie pokazuje więc, że Azja jest kontynentem najbardziej przyjaznym dla kieszeni turystów. Istnieją jednak wyjątki, w Azji i Europie. Miasta takie jak Sofia, Warszawie i Budapeszcie, choć w Europie są raczej przystępne i nie wywierać nadmiernej presji na kieszeniach turystów.

Pokoje hotelowe są najtańsze w Sofii, a najdroższe w Nowym Jorku

Pozycje miast w najnowszym rankingu niewiele się zmieniły w porównaniu z poprzednim. Najwyższy skok dotyczy Singapuru, który z pierwszej dziesiątki najdroższych miast spadł w tym roku na 14 miejsce. Z lektury raportu wynikają ciekawe spostrzeżenia co do kosztów taksówek w rożnych miastach, które są bardzo zróżnicowane. Za cenę krótkiego 4 km przejazdu londyńską taksówką wokół centrum miasta (41,47 USD) turysta mógłby zrobić to samo tyle, że... 20 razy w stolicy Malezji, Kuala Lumpur
(2.13USD x20). Podobne dysproporcje są w cenach pokoi hotelowych. W Sofii za noc zapłacimy średnio 93 dolary podczas gdy w Nowym Jorku aż 366 dolarów za pokój w tym samym standardzie. Za cenę jednej nocy spędzonej w Zurichu, turysta może spędzić aż 3 w Warszawie.  Turysta najtaniej zje w Hanoi (36,71 USD) a najdrożej w Oslo - 276 USD za porównywalny posiłek. Za koktajl z wisienką najwięcej zapłacimy w Paryżu - średnio 66 USD, podczas gdy za ten sam drink w Cape Town raptem... 8,85 USD.

Miasta biorace udział w rankingu zostały wybrane spośród 49 krajów wytypowanych przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) pod kątem odwiedzin największej liczby zagranicznych turystów.


[powiększ]
 

 
Top