Najdroższa wódka świata produkowana jest w Polsce. Krystalicznie czysta, gdyż destylowana w nietypowy sposób, bo z wykorzystaniem… diamentów charakteryzuje się jedwabistym smakiem


Najdroższa wódka świata bynajmniej nie pochodzi z Rosji. Powstaje w Polsce i nazywa się Diaka Vodka. Sprzedawana jest w Stanach Zjednoczonych i reklamowana jest jako najbardziej luksusowy alkohol świata. Bo takim w istocie jest. Za litrową butelkę, nabywca musi bowiem zapłacić 1 060 000 dolarów. Dlaczego aż tyle?
Cena wynika nie tylko z faktu, że na dnie butelki pływają… małe jednokaratowe diamenty. Są tam nieprzypadkowo. Podczas produkcji wódki Diaka wykorzystano bowiem specjalną procedurę destylacji, nad którą pracowano ponad pięć lat. Opiera się ona na użyciu w procesie oczyszczania alkoholu setek diamentów, których rozmiar nie przekracza jednego karata. Proces ten został opatentowany przez polskiego producenta pod taką samą nazwą jak sama wódka - Diaka. Zastosowanie tak nietypowego procesu filtracji sprawiło, że alkohol jest niebywale krystaliczny i nabiera niespotykanej gładkości smaku. Alkohol sprzedawany jest w kryształowych butelkach wartych 50 tys dolarów. 


Cóż, pomysł płacenia ponad 1 mln dolarów za butelkę wódki wydaje się szczytem szaleństwa. Najciekawszym jest jednak to, jak wielu ludzi świadomie lubi z tego szaleństwa korzystać.

Polska wódka jak francuski szampan

Polska jest pierwszym producentem wódki w Unii Europejskiej i czwartym na świecie. Termin „polska wódka” funkcjonuje na takich samych prawach jak szkocka whisky, czy francuski szampan. O tym, co może nosić miano polskiej wódki decyduje ustawa, która

weszła w życie 13 stycznia 2013 roku. Zgodnie z litera prawa, polska wódka może być produkowana jedynie ze ściśle określonych, tradycyjnych i wyłącznie polskich składników, a cały proces produkcji musi zostać przeprowadzony na terenie naszego kraju. Znak „Polska Wódka/Polish Vodka” na butelce gwarantuje on, że wódka jest produkowana zgodnie z definicją podaną w ustawie. Na razie, jako pierwsze oznaczeniem tym mogą się pochwalić trzy wódki: Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz. Każda z nich ma inny charakter. Wyborowa jest produkowana z najwyższej jakości żyta, a Luksusowa to jedna z najstarszych współcześnie produkowanych wódek, której receptura opiera się na spirytusie ziemniaczanym. Wykorzystane do jej produkcji ziemniaki nadają jej głęboki kremowy smak. Pan Tadeusz natomiast powstaje ze spirytusu zbożowego oraz wody głębinowej.

Podobne jak „polska wódka”, produktami narodowymi są: szkocka whisky (ustawa o whisky pochodzi z 1909 roku), francuski szampan (nazwa szampan została zastrzeżona w 1911 roku) czy amerykański bourbon (Kongres Amerykański uznał bourbon za narodowy produkt Stanów Zjednoczonych w roku 1964).

 
Top