Największy chiński koncern mięsny Shuanghui stanie się właścicielem Grupy Animex do której należą takie marki jak Morliny, Krakus czy Berlinki.

 

Jak poinformował Wall Street Journal, Shuanghui International przejmuje największego producenta wieprzowiny na świecie - amerykańską grupę Smithfield Foods, której przychody sięgają 13 mld dol. rocznie. Oznacza to, że Chińczycy, przejmując kontrolę nad amerykańskim potentatem, staną się również  właścicielami grupy Animex, lidera polskiej rynku przerobu mięsa. Do Animeksu należą np. najbardziej znane marki na polskim rynku wędlin - Morliny, parówki Berlinki, czy kiełbasy Krakus.

Smithfield Foods po pojawieniu się informacji od razu zastrzegł, że przejęcie nie będzie wiązało się z żadnymi zamknięciami w należących do grupy obiektach i lokalizacjach (o Polsce w komunikacie nie ma mowy). Prezes Larry Pope zostanie na stanowisku, a firma pozostanie niezależna.

Transakcję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze amerykańskiej spółki. A może to potrwać, bo z Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd już słychać, że akcje Smithfield Foods są dla niej warte nie mniej niż 48 dolarów, a nie 34 oferowane przez Chińczyków. (Oficjalny komunikat o przejęciu).


 
 
Top