Powiem o swoich planach w czerwcu - tak Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy zamierza zostać następcą szefa KE Jose Manuela Barroso. W wywiadzie dla tygodnika "Polityka" premier powiedział też, że wśród ugrupowań opozycyjnych SLD wydaje się partią umiarkowaną i obliczalną.

 

Szef rządu poinformował też, że z zapowiedzianymi wizytami w terenie chce poczekać na koniec debaty w Parlamencie Europejskim, czyli na definitywne rozstrzygnięcie finansowe ws. unijnego budżetu na lata 2014-20. - Ewentualna korekta w dół, choć nie wierzę, żeby takie zagrożenie istniało, oznaczałaby korekty w naszych planach - wyjaśnił.

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy. Budżet wymaga jeszcze zgody PE.

Negocjuje się kontrakty, sposób funkcjonowania, ale przywództwa się nie negocjuje. Przywództwo się zdobywa i traci. Demokracja wymaga, aby mówić otwarcie: masz inny pogląd na funkcjonowanie wspólnoty politycznej, uważasz, że ją lepiej poprowadzisz, stawaj do wyborów, wygrywaj, bierz - mówi Donald Tusk

Premier pytany, czy zamierza zostać następcą obecnego szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, odpowiedział, że powie o swoich planach w czerwcu, na pewno przed zjazdem Platformy. /PAP/ Wiecej

 
 
Top