Bloomberg wcielił się w rolę Wielkiego Brata. Dziennikarze Bloomberg News monitorowali i wykradali prywatne i poufne informacje subskrybentów posiadających terminale Bloomberga a następnie wykorzystywali je przy pisaniu materiałów prasowych. Na całym świecie działa ponad 340 tys takich terminali, również w Polsce, gdzie mieści się jedna z redakcji Bloomberga.

 


W piątek na Wall Street wybuchła afera, której bohaterem jest serwis Bloomberg News, prasowa części Bloomberg LP. Przez lata, setki jej dziennikarzy przez lata włamywali się na terminale, jakie Bloomberg sprzedaje swoim abonentom za około 20 tys dolarów rocznego abonamentu i monitorowali znajdujące się na nich dane abonentów. Dziennikarze dostawali się na terminale, kiedy ich abonenci nie byli zalogowani i uzyskiwali dostęp do poufnej korespondencji i wrażliwych danych dla rynku. Szczególnie „polowali” na terminale traderów i członków zarządu firm inwestycyjnych oraz spółek notowanych na giełdzie.
 

Aferę opisały piątkowe wydania New York Times i CNBC. Bloomberg potwierdził ich doniesienia.

Bloomberg przyznał już, że zastosowanie w swoich terminalach specyficznych funkcji, które umożliwiły dziennikarzom monitorowanie subskrybentów, było błędem i że zostały już one wykasowane. Uczynił to jednak dopiero po, tym jak Goldman Sachs złożył skargę na jednego z dziennikarzy Bloomberga, który zapytał firmę o szczegóły zatrudnienia jednego z jej pracowników, który – co ujawnił dziennikarz - od dawna nie logował się do swojego terminala. 


Goldman Sachs zamierza wytoczyć Bloombergowi proces sądowy. Jeżeli prawnikom uda się wykazać, że na skutek szpiegowania przez dziennikarzy Bloomberga, firma poniosła straty, agencję czekają nie lada problemy. Zresztą, Bloomberg już je ma w postaci spadku zaufania. 

Klienci nie bez racji pytają, gdzie jest linia oddzielająca lukratywny biznes, jaki Bloomberg robi na sprzedaży terminali od niemniej dochodowej części prasowej, bo oczywistym jest ze oba biznesy nie powinny się wspierać ani ze sobą rywalizować, zwłaszcza w świecie finansów, w którym każda informacja jest na wagę złota. Afera podważyła wiarygodność obu.


- Na Wall Street” anonimowość jest niezwykle ważna. Dyskrecja i umiejętność ukrycia swoich zamiarów i ewentualnych decyzji inwestycyjnych jest kluczowa - powiedział Michael J. Driscoll, były starszy trader w Bear Stearns, który obecnie wykłada na Adelphi University. I dodał: - Jeśli dziennikarze Bloomberg przekroczyli tę linię, to mamy problem.


Niestety, wszystko wskazuje na to, ze przekroczyli. Wstępne analizy wykazały, że „sposób na terminal” wykorzystywany był do zbierania informacji prasowych nie przez jednego czy dwóch lecz przez kilkuset dziennikarzy Bloomberga. Na całym świecie w tym także w Polsce – Bloomberg zatrudnia 2400 dziennikarzy.

Co prawda „afera terminalowa” wybuchła na Wall Street, to jednak istnieje obawa czy dziennikarze Bloomberga nie wykorzystywali terminali również poza giełdą. Na całym świecie działa ponad 340 tys terminali, nie tylko na giełdach i biurach maklerskich, ale w bankach i firmach handlowych. Nadzór Bankowy już bada czy np.: terminale pracowników Federal Reserve również były monitorowane przez dziennikarzy Bloomberga.

Terminale Bloomberga znajdują się również w wielu polskich instytucjach finansowych, począwszy od NBP i PAP na firmach handlowych kończąc. W Warszawie działa od roku redakcja Bloomberg BusinessWeek należąca do Bloomberga. Ponieważ duża część materiałów publikowanych w gazecie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, nie można wykluczyć, że zawierają informacje zdobyte w wyniku „terminalowego” procederu. Na razie, nic nie wiadomo o tym, czy dziennikarze polskiego Bloomberga wykorzystywali terminale do pozyskiwania informacji wykorzystywanych we własnych materiałach. ( Za: NYP, NYT, CNBC. Foto:Bloomberg)
 
Top