Od 1 lipca potanieją rozmowy przez komórkę.Operatorzy muszą obniżyć opłaty, gdyż tego wymaga od nich UKE. W przeciwnym razie zapłacą karę lub nawet stracą częstotliwość.


Tańsze będzie telefonowanie i odbieranie rozmów, wysyłanie SMS-ów, MMS-ów z telefonu komórkowego, a także przeglądanie map, oglądanie zdjęć, filmów, wchodzenie na portale społecznościowe czy wysyłanie e-maili za pośrednictwem mobilnego internetu.

Operatorzy niechętnie liczyli dni dzielące ich od wprowadzenia tańszych opłat za rozmowy. 1 lipca 2013 roku nastąpiło  obniżenie ceny międzyoperatorskich stawek MTR z 8 na 4 grosze za minutę. Operatorzy muszą obniżyć stawki, gdyż taki obowiązek narzucił im Urzędu Kontroli Elektronicznej. 

Zgodnie z rozporządzeniem maksymalna stawka za połączenia wychodzące podczas podróży do innych państw członkowskich UE nie będzie mogła przekroczyć 1,22 zł za minutę (łącznie z podatkiem VAT), za połączenia przychodzące - 36 gr za minutę, za wysłanie SMS-a - 41 gr, a za wysłanie MMS-a - 2,3 zł.

Maksymalna stawka za transmisję danych spadnie do 2,3 zł za 1 MB. Przypomnijmy, latem 2009 r. polski turysta za 1 MB danych średnio musiał zapłacić 3,5 euro z VAT - pięciokrotnie więcej niż obecnie. KE dąży do tego, by całkowicie wyeliminować opłaty roamingowe na terenie Wspólnoty - i to już od 1 lipca 2014 r.
Operatorzy przeszło roku wiedzieli o konieczności wprowadzenia niższych stawek MTR jednak czekają do ostatniej chwili ze zmianą cenników, próbując ściągnąć z rynku jak największą liczbę klientów przed ich wprowadzeniem. UKE była nawet zaniepokojona ich bezczynnością.

Obcięcie stawek MTR będzie zaś oznaczać dalszy spadek cen rozmów. Ponieważ MTR zostanie obniżone aż o połowę, analitycy spodziewają się, że operatorzy w drugiej połowie roku zaoferują nowe, atrakcyjne ceny.

Co grozi operatorom, którzy od 1 lipca nie obniżą cen połączeń? UKE może nałożyć na nich surowe kary łącznie z odebraniem częstotliwości.

>> Zobacz zestawienie taryf na kartę 

Taniej w Chorwacji

Ponieważ od 1 lipca Chorwacja będzie członkiem Unii Europejskiej, tego samego dnia kraj ten rozpocznie stosowanie europejskich regulacji w zakresie kosztów mobilnego roamingu. A właśnie ten kraj jest jednym z ulubionych wakacyjnych celów podróży Polaków. Od tego roku nasi turyści podróżujący do Chorwacji zapłacą za połączenia telefoniczne według nowej eurotaryfy.  

 
Top