Już po raz kolejny w Polsce odbędzie się NOC MUZEÓW. W tym roku przypada ona na 18/19 maja 2013 (a w niektórych miastach m.in. Krakowie noc wcześniej czyli z 17/18 maja). Zobacz co i gdzie zwiedzisz w swoim mieście!Na tę okazję liczne muzea, galerie sztuki, pracownie artystyczne przygotowują specjalną ofertę dla wszystkich spragnionych kultury. Oferta została tak dobrana, aby nikt się nie nudził. Coś dla siebie znają zarówno dzieci jak i dorośli. Będziemy mogli obejrzeć liczne wystawy, filmy, wziąć udział w warsztatach, pokazach i prelekcjach. Słowem MOC albo raczej NOC ATRAKCJI.

Dodatkowo wstęp do wszystkich instytucji będzie bezpłatny. To kolejna forma zachęty do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Noc Muzeów to fenomen, stwarzający raz do roku olbrzymią płaszczyznę spotkania publiczności i muzeów. To czas w którym można połączyć edukację z rozrywką, doświadczyć niezapomnianych przeżyć estetycznych, odkryć sztukę a przez to odkryć i ubogacić samego siebie. Podczas tego wydarzenia będziemy mieli okazję do pogłębiania a także rozwijania nowych zainteresowań.


>> Pobierz szczegółowy program Nocy Muzeów w Warszawie

Noc Muzeów, to wielka kulturalna impreza o zasięgu europejskim. Z roku na rok przybywa organizatorów oraz zwiedzających. W Polsce obecnie bierze w niej udział już ponad setka miast.

Każdy człowiek ma naturalną potrzebę obcowania z kulturą a jedna taka noc nie wystarczy, aby ja całkowicie zaspokoić. Nie jest możliwe by przez te kilka godzin skorzystać w pełni z całej oferty imprezy i odwiedzić wszystkie muzea. Jednak nie o to w tym chodzi. To wydarzenie ma być inspiracją aby odtąd jak najczęściej spędzać swój wolny czas w taki właśnie sposób. Noc Muzeów to odpowiedź a zarazem zachęta, aby z oferty kulturalnej korzystać na co dzień.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów 2013 zgłosiło się 210 placówek: muzea, oraz galerie, instytucje kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policji, wojska, teatry, kluby i wielu innych.


>> Pobierz mapę Nocy Muzeów w Warszawie

W tym roku dwie instytucje będą debiutantami w udziale Nocy Muzeów – Muzeum Historii Żydów Polskich, które na Noc Muzeów przygotowało bardzo bogaty program: prezentowana będzie m.in. multimedialna instalacja Pétera Forgácsa, oparta o archiwalny materiał filmowy, odbędzie się koncert zespołu Alte Zachen, dyskusja architektów z udzielam projektanta muzeum Rainera Mahlämaki, rodzinna gra muzealna oraz spacery po nowym budynku z objaśnieniem jego symboliki.

Drugi z debiutantów Stadion Narodowy, także zaprasza na wiele atrakcji m.in. wejście na oświetloną płytę, obejrzenie boiska z loży dla VIP-ów, obejrzenia możliwości olbrzymiego telebimu oraz sprawdzenie doskonałej akustyki stadionu.

Jedną z ciekawszych propozycji na 18 maja będzie wycieczka do fabryki Wedla, podczas której będzie można poznać historię zakładu, skosztować czekolady, obejrzeć taśmę produkcyjną. Jednorazowo będzie mogła wejść grupa 20-osobowa z dowodami osobistymi o pełnych godzinach, począwszy od godz. 20.00.

Warszawska Noc Muzeów wychodzi już poza granice stolicy, bowiem tym roku zaprasza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które tak opisuje swój program: "Tego wyjątkowego majowego wieczoru zapraszamy wszystkich do Sulejówka do ogrodu i Dworku Milusin, aby zwiedzając z latarkami jego zakamarki, posłuchać ciekawych opowieści o wydarzeniach i miejscach z nim związanych. W sąsiedniej Willi Bzów będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotograficzną „Barwy nieobojętne”. Oprócz nocnego zwiedzania ogrodu, w Willi Bzów będą czekać atrakcje dla dzieci i dorosłych, przy filiżance dobrej herbaty i sucharach cynamonowych z cukrem." Wejście godz. 18.00 I tura, godz. 20.00 II tura.

Podczas Nocy Muzeów zarówno w Warszawie jak i Poznaniu będzie można zobaczyć zbiory muzeum jednego w swoim rodzaju z zabytkami, których nie ma. Projekt „Muzeum utracone”, prezentuje wybrane dzieła utracone z prowadzonego przez MKiDN katalogu, zakłada zebranie w jednym miejscu i pokazanie w ultranowoczesnej formie materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków. Nadrzędnym założeniem projektu jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukania możliwości dotarcia do utraconych, w tym szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury. Prezentacje będzie można oglądać na fasadzie Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.

W ty roku na trasę wyjedzie 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 „ogórków” , które przyjechały z Warszawy, Buska-Zdroju, Nakła, Otrębusów, Kędzierzyna-Koźla, Lublińca i z Czech. Wszystkie autobusy zabytkowe oznaczone literami alfabetu będą startować z pl. Defilad od godz. 19.00. Skrócone informatory z mapką linii zabytkowych autobusów dowożących pod placówki będą dostępne w stoisku na placu i w placówkach biorących udział w Nocy Muzeów.

Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji (w tym na Pradze) i 2,2 tys. rowerów.
 
Top