- Od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej wyniesie jedną złotówkę - zapowiedział premier Donald Tusk.


Dodał, że na program przedszkolny przeznaczonych zostanie 200 mln zł; decyzja ta została uzgodniona z ministrem finansów.

"Mogę dzisiaj zakomunikować, że jest decyzja ostateczna, że program przedszkolny już od września 2013 r. będzie obejmował tym projektem +złotówka za godzinę+ wszystkie (dodatkowe-PAP) godziny pobytu dziecka w przedszkolu" - powiedział w piątek premier na konferencji prasowej. Szef rządu wyjaśnił, że propozycja ta ma uchronić rodziców przed nadmiernymi kosztami pobytu dziecka w przedszkolu.

Obecnie, jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż pięć godzin, gminy obciążają rodziców opłatami, których wysokość same ustalają. W Polsce są gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie, gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. Z danych MEN wynika, że ok. 60 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

W 2012 r. rząd pracował nad pomysłem takiego dofinansowania opieki przedszkolnej, by od 1 września 2013 r. opłata za szóstą i siódmą godzinę obecności dziecka w przedszkolu wynosiła maksymalnie 1 zł. MEN przygotowało w tej sprawie założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Rząd się jednak z tego projektu wycofał, uznając, że nie daje on gwarancji, iż rodzice nie będą musieli płacić więcej pieniędzy za kolejne godziny opieki przedszkolnej, tzn. ósmą, dziewiątą i następne. Chodzi o to, że decyzje w tej sprawie nadal podejmowałyby gminy. W kwietniu minister edukacji Krystyna Szumilas zapowiedziała, że wprowadzenie obniżki opłat za przedszkola nastąpi dopiero 1 września 2014 r.


Tusk przekonuje, że prawdziwa obniżka opłat za przedszkola będzie miała miejsce wtedy, gdy rząd zagwarantuje, iż nie tylko szósta i siódma godzina opieki przedszkolnej będzie kosztowała 1 zł, ale także kolejne. (PAP, foto: 
PAP / Radek Pietruszka) 
Top