Konsorcjum Neconde Energy w którym firma Kulczyka ma 40 proc. udziałów właśnie zebrała miliard dolarów, które przeznaczy na inwestycje w Nigerii. Pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na modernizację instalacji, co ma przełożyć się na wzrost produkcji ropy. Drugim celem jest inwestycja w przetwórstwo. 


Konsorcjum w którym Jan Kulczyk jest jednym z prezesów produkuje obecnie 20 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, wartych około 2 mln USD.

Pod koniec 2012 roku grupa inwestorów z Janem Kulczykiem i państwowym funduszem inwestycyjnym Kataru na czele ogłosiła zamiar utworzenia firmy inwestującej w poszukiwania surowców naturalnych i ich wydobycie w Afryce i Ameryce Płd. Kapitał
Neconde Energy wyniósł 700 mln USD, z czego wkład Kulczyka i katarskiego holdingu wyniosły po 250 mln USD. Po 100 mln USD wyłożą brazylijski bank inwestycyjny BTG Pactual oraz fundusz inwestycyjny Och-Ziff. Według "Financial Timesa", Kulczyk i dyrektor wykonawczy katarskiego holdingu Ahmad al-Sayed pełnią w konsorcjum funkcje prezesów bez uprawnień wykonawczych. Firmą zarządzają byli bankierzy specjalizujący się w finansowaniu inwestycji górniczych, w przeszłości pracujący dla banku JP Morgan - Lloyd Pengilly oraz Roger Kennedy. 
Top