Jak nas poinformował przedstawiciel Kulczyk Investmetns, spółka KOV odnalazła na Ukrainie bogate złoża gazu


Najgłębszy odwiert KOV na Ukrainie, Makiejewskoje-16, odkrył nowe, niebadane dotąd pokłady gazu. Testy dały komercyjny przepływ w wysokości ponad 120 tys. m sześc. dziennie. Podłączenie odwiertu do produkcji planowane jest już w II kw. 2013 r. Odkrycie nowego rezerwuaru oznacza, że KOV po raz kolejny ma szansę zwiększyć wydobycie i zasoby na Ukrainie. 
 - Testy potwierdzają, że licencja Makiejewskoje ma ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał. Najnowsze badania i nowoczesne technologie pozwoliły na dostanie się do głębszych zbiorników gazu. Cztery z nich rozciągają się na już wcześniej rozpoznanych pokładach, a trzy to zupełnie nowe zbiorniki. To otwiera możliwości dalszego zwiększania produkcji, rezerw i zasobów - mówi Jakub Korczak, Wiceprezes KOV ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Dane uzyskane podczas wierceń wskazują, że w odwiercie M-16 może występować nawet do siedmiu potencjalnych zbiorników zawierających komercyjne ilości gazu, o łącznej grubości 48 m. Trzy z nich znajdują się w warstwie, która jeszcze nigdy nie była obiektem badań, pozostałe w już rozpoznanych pokładach. Do testów wybrano dwie sekcje: pierwsza, położona wyżej jeszcze w tym roku zostanie poddana szczelinowaniu, druga, zalegająca niżej uzyskała maksymalny przepływ gazu na poziomie ponad 120 tys. m sześc. dziennie. 
Dla porównania, średnia produkcja z całego pola Makiejewskoje w pierwszych dniach kwietnia wyniosła ok. 396 tys. m sześc. dziennie. Odwiert zostanie teraz podłączony do linii przesyłowych pola Makiejewskoje, a rozpoczęcie produkcji zaplanowane jest pod koniec II kw. 2013 r.


 
Top