Koreańsko-Polskie Towarzystwo Żeglugowe Chopol to jedyna spółka z kapitałem zagranicznym zarejestrowana w od lat rządzonej twardą ręką komunistycznej Korei Północnej. Polski skarb państwa i reżim w Phenianie mają w niej po połowie udziałów.


Spółka powstała w 1987 roku. Przez wiele lat funkcjonowała po cichu z dala od mediów i zainteresowania polityków. Kolejne rządy - w tym rząd Jarosława Kaczyńskiego, którego byli ministrowie, z jej powodu zarzucają dzisiaj Premierowi Tuskowi współpracę z reżimem - nie interesowały się tą niewielką firmą. Spółka, posiada jeden stary, bo 33-letni, statek Chopol 2 który jest wykorzystywany do przewozu rudy żelaza, nawozów oraz węgla między Koreą Północną a Chinami. Czy to się opłaca? 
Jak dowiedzieliśmy się w resorcie transportu: „Spółka generalnie osiąga dodatnie wyniki finansowe i jej dalsze samodzielne istnienie nie jest zagrożone. Zyski są akumulowane z przeznaczeniem na zakup statku”. Dziennik Reczpospolita krytykuje rząd Donalda Tuska za rozwijanie interesów z Kimem Dzong Unem, który właśnie straszy wojną i atakami jądrowymi USA, Japonię i Koreę Południową. Według dziennika Reczpospolita... 


 
Top