Gremi Media ostrzegała wydawcę „W Sieci”, że tytuł pisma może naruszać jej interesy. „Tworzenie nazw łudząco podobnych do istniejących to zwykła kradzież” - ocenia Grzegorz Hajdarowicz. Wcześniej, Jacek Karnowski zaadoptował hasło reklamowe Gazety Wyborczej "Nam nie jest wszystko jedno" zmieniając "Nam" na "Mnie naprawdę".  


22 listopada ub.r. Gremi Media (działająca wtedy jeszcze pod nazwą Presspublica) wysłała do spółki Fratria, wydawcy „W Sieci”, pismo uprzedzające, że tytuł tego magazynu jest łudząco podobny do nazwy serwisu W sieci opinii, przez co może naruszać interesy Gremi.

Po pięciu dniach nadeszła odpowiedź Fratrii. „Co oznacza, że od tego czasu spółka miała możliwość znaleźć własny tytuł, a nie posługiwać się cudzą własnością intelektualną” - stwierdza Hajdarowicz i dodaje:

- Nie rozumiem, dlaczego Panowie Karnowscy zamiast zdać się na własną inteligencję nie wymyślili dla swojej gazety jakiegokolwiek nośnego i medialnego tytułu, lecz posłużyli się tytułami będącymi własnością wydawnictwa, w którym pracowali” (do końca listopada ub.r. Michał Karnowski był wicenaczelnym, a Jacek - współpracownikiem „Uważam Rze” - przyp. red.). Przypomnę tylko, że pomysł jak i realizacja W sieci opinii powstała w spółce Presspublica w czasie, gdy jej współpracownikami byli między innymi Panowie Karnowscy. Znali więc zarówno tytuł, jak i założenia programowe.
Zdaniem Hajdarowicza ogłoszona przez wydawcę „W Sieci” zmiana nazwy pisma na „Sieci” to próba ominięcia prawa. Prezes Gremi Media krytycznie ocenia to już w tytule swojego oświadczenia - „Uczciwi inaczej” - odnoszącym się do braci Karnowskich i Fratrii. „W żadnym państwie prawa na szczęście również w Polsce kradzież praw intelektualnych nie może być bezkarna. Nie można produkować Roleksików, Coca Colki ani e-padów. Tworzenie nazw łudząco podobnych do istniejących to zwykła kradzież. Taka sama jak kradzież zegarka lub samochodu” - opisuje Hajdarowicz.

„Dodawanie do tego ideologii walki pod sztandarami wolności mediów jest po prostu obrzydliwe” - dodaje Hajdarowicz, nawiązując do tego, jak dziennikarze „W Sieci” skomentowali decyzję sądu zakazującą posługiwania się tym tytułem.


Więcej

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Top