Cena ropy naftowej zwiększy się 2,5 razy – prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Według jej szacunków, przed 2020 rokiem baryłka ropy naftowej  brent z Morza Północnego ma kosztować 270 dolarów wobec aktualnych 110.


Przyczyną wzrostu cen ropy naftowej stanie się wzrost popytu w Azji, w pierwszej kolejności w Chinach, Indiach i Indonezji. W Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podkreśla się, że w ciągu minionych 20 lat wielkości zużycia ropy naftowej w tych krajach wzrosły dwa razy i wyraża się przekonanie, że wskaźnik ten będzie nadal rosnąć. Ponadto, skok cen ropy naftowej jest możliwy z powodu problemów z ofertą. Eksperci organizacji międzynarodowej ujawnili, że nowe złoża nie są tak bogate, jak poprzednie. Natomiast ich zagospodarowanie kosztuje spśłki naftowe o wiele więcej.

Na razie historyczny rekord kosztów baryłki ropy naftowej jest nieco mniejszy od 150 dolarów USA. Z tego powodu liczni eksperci z trudem mogą wyobrazić sobie notowania ropy naftowej w wielkości 270 dolarów. Zresztą, to także jest możliwe – uważa czołowy analityk do spraw sektora gazowniczo-naftowego „Gazprombanku” Aleksander Nazarow:

Gdy mówimy o długoterminowych prognozach, niewątpliwie, nie można odrzucać prawdopodobieństwa ostrych skoków. Gdyż, jeśli porównamy okres sprzed dziesięciu lat – czyli przed 2003 rokiem – oraz to, co dzieje się obecnie, to różnica jest mniej więcej taka sama, jak między bieżącą ceną ropy naftowej a zakładaną wielkością 270 dolarów za baryłkę, co zapowiadają nasi koledzy.

Prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju różni się wydatnie od ocen innych cieszących się autorytetem organizacji międzynarodowych: na przykład, Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest zdania, że w 2020 roku cena ropy naftowej zwiększy się do kwoty 120 dolarów za baryłkę. Ocena ekspertów rosyjskich także jest znacznie niższa od zadeklarowanej wielkości 270 dolarów za baryłkę. Większość ekspertów jest zdania, że w ciągu najbliższych 8 lat nie dojdzie do ostrego wzrostu cen, chociaż maksimum historyczne ewentualnie zostanie przekroczone.0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Top