Federalna Administracja Lotnictwa w USA zaniepokojona rosnącą liczbą usterek w Boeingach 787 Dreamliner chce uruchomić procedurę najwyższego priorytetu w kwestii przeglądu wszystkich użytkowanych Dreamlinerów!

Kontrolerzy skupić się mają na instalacjach elektrycznych i elektronicznych w samolocie i kontroli jakości materiałów oraz technologii stosowanych przy produkcji Boeingów 787.

Decyzja zapadła po wzmożonych w ciągu ostatniego miesiąca usterkach, głównie występujących systemach elektrycznych/elektronicznych. Dreamliner opiera się bardziej, niż jakikolwiek inny samolot, na bardzo nowoczesnych systemach elektronicznych wspomagających i sterujących wszystkimi innymi systemami w samolocie.

Dreamliner to również pierwszy Boeing, który wykorzystuje akumulator litowo-jonowy, częściowo złożony z nowych lekkich materiałów, zastępujących aluminium. Nowy samolot potrzebuje około pięć razy więcej energii elektrycznej niż inne samoloty pasażerskie. A jeden z ostatnich incydentów był właśnie związany z jednym z akumulatorów. "Szalę goryczy" przeważył pożar w Bostonie i znaczny wyciek paliwa z samolotu, także w Bostonie. FAA obserowała "poczynania" Dreamlinera przez ostatni miesiąc bardzo wnikliwie, analizując każdy przypadek niewłaściwego funkcjonowania samolotu.

Boeing odpiera zarzuty i zapewnia, że samolot jest całkowicie bezpieczny. Mimo to będzie musiał poddać swoje wszystkie samoloty inspekcji. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że bardzo prawdopodobne jest uziemienie wszystkich obecnie użytkowanych samolotów tego typu. Pod wielkim znakiem zapytania stoi inauguracja rejsów LOTu na Dreamlinerach za ocean (16.1).

The Wall Street Journal twierdzi z kolei, że ostatecznej decyzji co do uziemienia samolotów jeszcze nie ma, jednak zastrzega, że FAA ma tak szerokie uprawnienia, że jeżeli wskutek inspekcji cokolwiek wzbudzi zastrzeżenia inspektorów, samoloty zostaną "od ręki" uziemione.

Jeszcze dzisiaj rzecznik LOTu, Marek Kłuciński zapewniał, że w połowie stycznia jeden z polskich Dreamlinerów poleci do USA. Kłuciński przypomniał, że Boeingi 787 w LOT odbyły ponad 200 lotów szkoleniowych, tylko w grudniu 46 rejsów regularnych. Stwierdzono 4 nieprawidłowości, w dwóch przypadkach podmieniono samolot na inny. Dzisiejsze wypowiedzi rzecznika LOTu dotyczą jednak czasu sprzed decyzji FAA, która napłynęła z USA.

Łącznie (do końca 2012 roku) Boeing dostarczył liniom lotniczym 49 maszyn typu Dreamliner. (Aeronews.pl, SM)


 
Top