Kto planuje pójść w ślady Gerarda Depardieu i uciec przed podatkami zagranicę musi się spieszyć. Niedługo bowiem może to być trudne. Lub nieopłacalne. Ministerstwo Finansów szykuje bowiem zmiany w Ordynacji podatkowej, które mają lepiej chronić interesy fiskusa.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski ujawnił, że resort pracuje nad zmianami w ordynacji podatkowej, która:

– musi podążać za zmianami życia gospodarczego, za nową funkcją, którą administracja podatkowa powinna pełnić wobec podatników, także będziemy postulować zmiany we własnym zakresie, również po to, by chronić interesy fiskalne państwa – mówi wiceminister Grabowski.


Resort finansów planuje zmiany np. w zakresie wykonywania decyzji podatkowych.


– Uważamy, że z jednej strony trzeba wzmacniać zaufanie organów podatkowych do podatników i jest kilka zmian, które z pewnością były dobrze przyjęte przez podatników, choćby nieostateczność wykonania decyzji podatkowych, czyli podatnik, dopóki nie dostanie ostatecznej decyzji podatkowej, nie musi płacić podatków – podkreśla wiceminister.


Ministerstwo Finansów chce także zmian w Ordynacji podatkowej w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Część tych kwestii jest obecnie regulowana w podpisanych przez Polskę umowach dotyczących podwójnego opodatkowania.


– Obserwujemy coraz bardziej agresywne metody planowania podatkowego, w szczególności poza granice kraju. Ordynacja podatkowa powinna uwzględniać zwiększoną integrację w ramach UE i globalizacji gospodarki tak, żeby interesy fiskusa były chronione – uważa Maciej Grabowski.


Chodzi tu o przepisy, które włączyłyby do Ordynacji podatkowej kwestie związane z wymianą informacji podatkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.


Wiceminister Grabowski uważa, że część tych zmian należy wprowadzić szybko, w formie nowelizacji obecnej Ordynacji podatkowej, bo postulowane prace nad zmianą całej ordynacji będą trwać bardzo długo.


– Prace Komisji Kodyfikacyjnej nad zmianą całej Ordynacji podatkowej trwałyby kilka lat. Jeżeli celem takiej komisji byłoby napisane nowej Ordynacji podatkowej zupełnie od początku, to myślę, że łącznie z procesem legislacyjnym trzeba by to liczyć w latach, a nie w miesiącach. Natomiast trzeba jeszcze raz przeanalizować sytuację, którą mamy w tej chwili, zobaczyć, w jakich kierunkach takie prace mogłyby pójść i co już teraz należy zmienić – argumentuje wiceminister finansów.


Maciej Grabowski uważa, że prace Komisji Kodyfikacyjnej mają także zalety. – Na pewno prace komisji nie podlegają bieżącym sprawom, bieżącym naciskom politycznym, czy też konieczności załatwiania spraw bieżących i można tam w spokoju pracować nad lepszym aktem prawnym. (Newseria, SM)
 
Top