Producenci najbardziej znanej kamery wykorzystywanej do tworzenia materiałów wideo w sportach wyczynowych pokazali światu następną generację swojego „dziecka”. GoPro 3 sterowana smartfonem

Do sklepów trafił niedawno najnowszy produkt Kalifornijskiej firmy GoPro – Hero 3. Każdy kto zna poprzednie wersje tej ekstremalnej kamerki na pewno z zapartym tchem wyczekuje nowości jakie znalazły się w wersji trzeciej, kto nie zna, a lubi filmować, i do tego chciałby się pochwalić swą pasją, niejednokrotnie sportową, zakocha się w tym malutkim „prostokącie” przypominającym paczkę zapałek. Najnowszy GoPro ukazał się na rynku w trzech wersjach, white, silver i black.

Rożnica między nimi jest naprawdę diametralna. Wersja Black jest tak zwaną full opcją, pozostałe modele cechuje brak pilota, oraz mniejsze rozdzielczości, mniejsza ilość megapikseli w aparacie, oraz zmniejszona dostępna ilość klatek na sekundę, zarówno przy fotografowaniu jak i filmowaniu w technice slow motion. Wygląda to następująco.

White Edition - wideo 1080p30 / 960p30 / 720p60 kl/s, zdjęcia 5 megapikseli, 3 kl/s
Silver Edition - wideo 1080p30 / 960p48 / 720p60 kl/s, zdjęcia 11 megapikseli, 10 kl/s
Black Edition - wideo 4kp 12 kl/s, 2.7kp 30 kl/s, 1440p48 / 1080p60 / 720p120 kl/s, zdjęcia 12 megapikseli, 30 kl/s

Skupię się tylko na najlepszej, czarnej wersji, gdyż to właśnie ona wprowadza najwięcej zmian względem obecnych słabszych, oraz poprzednich modeli.

GoPro HERO 3: Black Edition nagrywa filmy w rozdzielczości 12 Mpix w rozdzielczości 4K oraz full HD 1080p z szybkością 60 fps, i HD w rozdzielczości 720p – 120 klatek na sekundę, daje to niesamowite możliwości realizacji filmów w technice slow motion.

Rzadko kiedy zdarza się, że jedna z najbardziej nowatorskich na rynku funkcji, jest przyćmiona przez inne, standardowe, w tym przypadku mowa o możliwości nagrywania w rozdzielczości 4K czyli 4096 x 2160 pikseli, mało kto jednak kupi Hero 3 Black Edition ze względu na tę opcję, rozdzielczość 4K jest tak naprawdę najmniej praktyczną opcją na chwilę obecną, być może za rok, dwa, gdy rzutniki i telewizory będą bardziej dostępne, zarówno fizycznie jak i cenowo, wtedy to, możliwość nagrywania w rozdzielczości 4096 zostanie bardziej doceniona.

Najbardziej zachwyca wspomniane już wcześniej slow motion w rozdzielczości HD, time laps, oraz możliwość robienia zdjęć w rozdzielczości 12 mpix i prędkości 3 klatek na sekundę. Ciężko jest pisać o czymś tak niepozornym, co faktycznie po zdjęciu obudowy chroniącej przed wodą, pyłem itp. przypomina paczkę zapałek, drogą paczkę zapałek, nawet producenci w opisie produktu ograniczyli się jedynie do porównania z poprzednia wersją, to chyba ze względu na brak konkurencji dla najnowszego modelu GoPro 3 Black Edition.

Warto dodać także że najnowsza kamerka GoPro posiada wbudowane Wi-Fi i w zestawie otrzymujemy GoPro Wi-Fi Remote czyli pilota który jest wodoodporny, poręczny i może kontrolować jednocześnie do 50 kamer GoPro z modułem Wi-Fi w dość dużym zasięgu. Pilot taki to naprawdę przydatne urządzenie, jednak wbudowane Wi-Fi w kamerze GoPro, wraz z najnowszą aktualizacją (oby więcej takich), wprowadza funkcję kontrolowania kamerki przez urządzenia z systemem iOS lub Android.

Aplikacja daje nam możliwość podglądu na żywo, (występuje niestety opóźnienie w przesyle obrazu, na Androidzie – (Galaxy Note) około sekundy, na iPhone (4S) około 3 sekund), włączania lub wyłączania nagrywania, zmiany trybu kamery, zmiany ustawień, dzięki aplikacji na naszym smartfonie lub tablecie możemy ingerować i zarządzać wszystkimi funkcjami kamerki. Jest to coś naprawdę przydatnego i niespotykanego do tej pory.. Cena w Islandii to odpowiednio - GoPro Hero 3 Black Edition – 80.000 isk, GoPro Hero 3 Silver Edition 60.000 isk oraz GoPro Hero 3 White Edition 48.000 isk.

Kamera GoPro 3 ma to do siebie, że patrząc na nią „z boku”, można odnieść wrażenie że szkoda każdego przysłowiowego grosza wydanego na „to coś” - do momentu, gdy zaczniemy nią nagrywać.
 

 
Top