W wieku 87 lat zmarł w drugim dniu Świąt znany brytyjski biznesmen polskiego pochodzenia Henryk (Henri) Strzelecki, który był założycielem firmy Henri Lloyd, produkującej odzież żeglarską i sportową.

Fot.Renoma
Urodzony 4 października 1925 r. w Brodnicy, Strzelecki służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie osiadł w Manchesterze, gdzie studiował włókiennictwo i projektowanie mody. Zanim utworzył własną firmę pracował w przemyśle odzieżowym w Anglii.

W 1963 r. wraz z Angusem Lloydem założył firmę Henri Lloyd Ltd., która odniosła sukces w Wielkiej Brytanii i na świecie, zaczynając od wyspecjalizowanych sklepów z odzieżą dla żeglarzy, następnie wchodząc do sklepów z odzieżą sportową, by wreszcie stać się samoistną modną marką odzieżową.

Strzelecki uświadomił sobie, że wprowadzana z początkiem lat 60., głównie w miejscach pracy, odzież robocza, w której latem było za gorąco, a zimą za zimno, lepiej spisuje się w żeglarstwie niż będąca wówczas w użyciu odzież z PVC. Gdy pracodawca nie wykazał zainteresowania jego odkryciem, utworzył własną firmę.

Z czasem wymyślił sposób na uczynienie nylonowych kurtek wodoszczelnymi, mocnymi i przepuszczającymi powietrze, a następnie przestawił się na inne materiały, eksperymentując m.in. z Gore-Texem. Wprowadził takie innowacje jak wzmacnianie szwów taśmą, nierdzewny nylonowy suwak, zapięcia "na rzep" czy podwójny kołnierz.

W latach 80. duży wzrost sprzedaży przyniosło mu upowszechnienie się zaprojektowanej przez niego kurtki (tzw. Consort original) wśród wyczulonej na punkcie mody mediolańskiej młodzieży zwanej "paninari".

W latach 90. we współpracy z włoskim projektantem Massimo Goggi wprowadził popularną markę odzieżową (Henri Lloyd Black Label), którą w 1997 r. uznano za najmodniejszą w W. Brytanii. Współpracował też z innym włoskim projektantem Olmesem Carrettim.

W 1993 r. Strzelecki otworzył zakład produkcyjny w rodzinnej Brodnicy.

W 1985 r. Elżbieta II wyróżniła Strzeleckiego zaszczytnym tytułem MBE (Member of the British Empire), a następnie dwiema nagrodami za osiągnięcia w eksporcie. Manchester Metropolitan University przyznał mu doktorat h.c. Strzelecki otrzymał też prestiżową nagrodę za całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Award) przyznawaną w środowisku żeglarskim.

Odzież Henri Lloyda nosili podróżnicy pod różnymi szerokościami geograficznymi, miał ją na sobie Francis Chichester, który w 1966 r. samotnie opłynął świat łodzią żaglową. W marcu 2009 r. Henri Lloyd podpisał umowę z drużyną Formuły 1 Brawn GP na dostawę odzieży i obuwia. Sponsorował wielokrotnego medalistę w żeglarstwie wyczynowym Bena Ainslie.

Henri Lloyd zatrudnia 350 pracowników, z czego 100 w głównej siedzibie w Worsley pod Manchesterem. 25-osobowa ekipa stale pracuje nad nowymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Firma produkuje też odzież do gry w golfa, sportową odzież dla nastolatków, a od niedawna również sportowe obuwie. Obecna jest na 44 rynkach. W 2009 r. jej obroty wyniosły 30 mln funtów. 
Top